Temiz Oda Kurulumunda Çevresel Etkenler

Temiz odalar dış ortamdan etkilenmeyecek şekilde yalıtılmış bir ortama kurulabilir.

Temiz odaların kurulumunda bulunulan coğrafyanın, ülkenin, şehrin hâkim mevsim özellikleri temiz oda planlanmasında ve kurulumunda en önemli etkenler arasındadır.

Bu etkenler dışında temiz oda’ da istenen nem, sıcaklık, basınç vb. etkenler üretimi yapılacak ürüne göre ve üreticinin ihtiyacına göre belirlendiğinden coğrafi özelliklerle ihtiyaçlar uyumlu olmayabilir.

Örneğin Ankara’ da yıllık ortalama sıcaklık 11,7 °C yaz aylarında 40°C görülebilirken kış aylarında -20°C görülebilir. Yıllık ortalama bağıl nem ise %60 civarıdır yazın bu değer %40 miktarına kadar düşer kışın ise %75 civarına yükselebilir. Bu değerlerdeki mevsimler arası değişkenlik Temiz Oda’nın HVAC sistemleri için istenen bir durum olmasa da çözülemez değildir. Akıllı mühendislik çözümleri ve doğru hesaplama ile sistemler istenilen nem ve sıcaklığa göre stabil çalıştırılır. Temiz oda içindeki alanlarda da gerekli basınç farklarını istenilen düzeyde tutmak için hava çevrim katsayıları ve çeşitli hesaplar göz önünde bulundurularak mekanik tesisat projesi tasarlanır. İyi bir tasarım uzun yıllar kesintisiz şekilde kullanılacak bir temiz oda oluşturur.