Temiz oda, havadaki partikül konsantrasyonu ile sıcaklık, nem ve basınç gibi ilgili diğer parametrelerin kontrol altında tutulduğu bir veya birden fazla zondan oluşan mahaldir. Temiz oda iklimlendirme sistem tasarımı klasik iklimlendirme sistem tasarımlarından çok daha karmaşık ve risk faktörü çok daha fazladır. Çünkü konfor iklimlendirmesinde kontrol parametreleri sıcaklık ve nem iken, temiz oda tasarımlarında ise sıcaklık, nem, partikül sayısı, basınç ve hava akış yönleri gibi parametrelerin kontrolünün sağlanması gerekmektedir.

Üretimin standartlarına göre dağılımı, üretim sürecine, personel sayısı ve üretilen ürün tipi, kapasitesi ve kapsamlarına göre değerlendirilen temiz oda tasarımı, temiz oda mekanik ve otomasyon sistemleri tasarımı ve kullanımı ile ilgili tecrübeli kadromuzdan bilgi edinebilirsiniz. (İletişim için tıklayınız.)

Temiz Oda Kurulumunda Dikkat Edilecek Hususlar

Temiz Oda kurulumu için en önemli nokta projelendirme aşamasıdır. Temiz Oda Projelendirme, üretilecek ürün, üretim alanı ve prosesi gibi birçok parametre göz önünde olmalıdır.

Temiz Oda Projelendirme aşamasında öncelikli olarak, ihtiyacınız olan temiz oda sınıflandırmasının yapılması gerekmektedir. ISO 14644 -1 : 2015 standardına göre Sınıflandırma tablosunu aşağıda inceleyebilirsiniz;

Temiz Oda Standartları

Temiz Odanın Özellikleri

Duvar-Tavan ve Yüzeyler (Panel Sistemlerimizi incelemek için tıklayınız.)

FIBA-TEK Temiz Oda panelleri kolay temizlenebilen, toz üretmeyen, toz tutmayan mikrobiyolojik yerleşime izin vermeyen, temizlik malzemeleri ve dezenfektanlarla temizlenmeye dayanıklı, partikül yerleşimine ve mikroorganizma üremesine izin vermeyen yapıdadır.

Toz birikimini azaltmak, temizliğe imkân tanımak ve temizlik için erişilemeyen alanlar olmayacak, raf vb. elemanların iz düşüm alanları en aza indirilmiştir.

Tavan üzerinden gelebilecek kontaminasyonu (kirlilik) önlemek için sızdırmaz yapıda üretimi ve montajı sağlanmıştır.

 

Temiz Oda Kapı Sistemleri (Kapı Sistemlerimizi incelemek için tıklayınız.)

Temiz oda sistemlerine uygun özel pürüzsüz yüzeyli, tozun barınabileceği girinti ve çıkıntının olmadığı, büyük gözetleme camlı veya istenirse yarım cam entegre edilebilen, özel alüminyum profillere sahip, 4+4 mm temperli cam veya HPL kaplı, isteğe bağlı taş yünü XPS veya EPS yalıtımlı, sızdırmaz conta sistemli ve tam sızdırmazlık istenilen yerler için kapı air giyotin mekanizmalı, donanım, aktivasyon, kilitleme mekanizmaları ve yangın dereceleri dahil olmak üzere çeşitli seçeneklerle mevcuttur.

 

Temiz Oda Interlock Sistemleri (Interlock Sistemlerimizi incelemek için tıklayınız.)

Temiz oda sınıflar arasında bulunan iki kapının aynı anda açılmasını önleyecek görsel veya işitsel uyarı sistemi kullanılmalıdır.

İki farklı sınıf arasındaki toplam basınç farkı en az 10-15 Pascal olmalıdır.

Izollock Interlock Sistem, temiz oda ile dış ortam arasındaki basınç farkının korunması ve istenmeyen hava karışımlarının önüne geçilebilmesi için kurulan elektronik kontrollü kapı geçiş sistemleridir.

Izollock Interlock Sistem, iki veya projeye göre daha fazla kapının aralarında haberleşerek açık veya kapalı durumlarına göre programlanan senaryoları gereği diğer kapıların açık-kapalı konumlarına izin veren akıllı bir elektronik sistemdir. Sistemde tüm kapılar normalde kilitli veya normalde açık konumda bekletilebilir. Akıllı elektronik izleme kartı kapı durumlarını izler ve sadece belirlenen bir kapının, önceden belirlenmiş süre kadar açılabilmesine imkân tanır.

Kontrollü geçiş istenen odalar,(PAL,MAL) Pass Box, Pass Thr. Box gibi malzeme geçiş kutularında kullanılabilir. Sistem UV. Lamba gibi sterilize tetikleyiciye sahip olup çalışma süresinin ayarlanmasına olanak sağlamaktadır. Bilgisayarlı otomasyon sistemlerine de entegre çalışabilen Izollock Interlock Sistem kapıların durumunu uzaktan izleme kolaylığı sağlar.

Temiz Oda Süpürgelik Sistemleri (Süpürgelik Sistemlerimizi incelemek için tıklayınız.)

Temiz oda panel sistemleri cGMP, FDA, WHO standartları gereği kolay temizlenebilme, antistatik, anti bakteriyel ve toz tutmaz özellikte olması gerekmektedir. Bu özelliklerin sağlanabilmesi için temiz oda tavan-duvar, duvar-zemin birleşimlerinin toz tutmaz, pislik barınamaz ve kolay temizlenebilir olması gerekmektedir.

Fiba-Tek tarafından özel tasarlanmış ve tamamı alüminyum ekstrüzyon  ve enjeksiyon imal iç köşe dönüş, dış köşe yuvarlak dönüş, dış köşe dik dönüş ve kapı bitiş aksesuarları ile özel slikon boşluğu detayı verilen süpürgelik alt sabitleme profili ve tam uyumlu üst oval profilleri sayesinde standartların da üstünde inovatif ürünler elde edilmiştir.

Birbirine geçme olarak monte edilen süpürgelik sistemleri ek yeri olmayan birleşim detayına sahiptir. Elektrostatik toz boya ile istenilen renkte oluşturulan ürünler mimari detaylarda da öne çıkmaktadır.

Fiba-Tek Temiz oda süpürgelik sistemleri tüm temiz odalar, laboratuvarlar, ameliyathaneler, yoğun bakım üniteleri gibi birçok alan için en iyi çözüm olmuştur.

 

Temiz Oda Yardımcı Ekipmanlar

Laminer Hava Akışlı Kabin LAF (LAF Kabinlerimizi incelemek için tıklayınız.)

Laboratuvar cihazlarında, deneylerde veya ürün dolum, tartım veya numune alma bölümlerinde filtre ile tozdan ve partikülden arındırılmış hava sağlamak amacı ile kullanılır. Odadaki hava kabin içine ön filtreden geçirilerek alınır ve tekrar hepa filtreden geçirilerek üflenir. Böylece kabin içindeki deneyi veya malzemeyi korur. Hava, oda içerisindeki filtre edilerek temizlenmiş olarak kabine alındığı gibi hepa filtre takılı havalandırma santralinden de direk alınabilir. Kabin yerleştirilen oda sınıfının bir üst sınıfı olarak sınıflandırılır ve partikül sayımı bu sınıfa göre yapılır.

  • FIBA-TEK Laminer Air Flow kabinleri içerisine 0,45 m/sn homojen hava hızı vermesi için tasarlanmıştır.
  • Laminer akışın sağlanabilmesi için antibakteriyel yan koruma perdelerinin bulunmaktadır.
  • Kabin malzeme seçimi kaliteli paslanmaz çelik malzemeden imal edilmiş ve partikül oluşumunu sağlayan malzemeler kullanılmamıştır.
  • Kabin ön filtresi G-4 veya benzeri filtre, ikinci ve ana filtre H-13/14 tipi hepa filtredir.
  • Filtre kirlilik durumunu görsel olarak görebilme imkanı olup, otomasyon sistemlerine entegre edilebilmektedir.
  • Kabin hepa filtre sonrası homojen hava sağlayan ipek veya isteğe bağlı metal laminizatör bulunmaktadır.
  • Filtre değişimleri kolay yapılabilen tasarıma sahiptir.

Diğer Hizmetler